Dominika Spytek

Nazywam się Dominika Spytek i jestem absolwentką Wzornictwa UP. Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie studiowałam Wzornictwo. Przedmiotem, któremu poświęciłam wówczas najwięcej uwagi było Projektowanie Produktu Prospołecznego. W ramach tych zajęć, pod czujnym okiem prowadzącej mgr Malwiny Antoniszczak, stworzyłam zestaw przeznaczony do edukacji seksualnej. To właśnie wtedy tak naprawdę rozpoczęła się moja przygoda z projektowaniem. ero.edu, bo tak nazywa się projekt, składa się z dwóch tablic magnetycznych i magnesów, za pomocą których możemy na własne oczy zobaczyć biologiczne procesy, jakie zachodzą w naszych ciałach.

W marcu 2019 roku pod kierunkiem dr hab. Bartosza Muchy zrealizowałam swój dyplom licencjacki zatytułowany „Design krytyczny w obliczu stereotypów. Feminizm, gender i autokreacja, a w skrócie CROOSSxTOYS. Mój dyplom to interaktywna rzeźba przeznaczona do refleksji na temat stereotypowego definiowania „kobiecości” i „męskości”. Dwa miesiące po obronie, projekt zaprezentowany został na wystawie Respect Me zorganizowanej przez kolektyw Grouphug w ramach New York Design Week, a kilka miesięcy później został na moment włączony do ekspozycji Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Obecnie jestem w trakcie realizowania studiów II stopnia na kierunku Design w Konstfack University of Arts, Crafts and Design w Sztokholmie. Wróciłam także do projektu ero.edu, który dopracowuję teraz współpracując z edukatorami seksualnymi w Szwecji. Z niecierpliwością czekam na kolejne wyzwania i skupiam się na działaniach związanych z równouprawnieniem, pozycją kobiet w społeczeństwie i przekładaniem swoich doświadczeń na kolejne projekty.

Ostatnio udzieliłam także wywiadu dla Calvert Journal Magazine, na podstawie którego powstał artykuł o moich pracach. Jeśli jesteście ciekawi tego, co robię, możecie zajrzeć na moją stronę.

                 


  • twitter
  • facebook
  • youtube
  • snapchat
  • instagram