Bożydar Pająk

Absolwent politologii i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W czasie studiów aktywnie udzielał się w samorządzie studenckim. Wraz ze znajomymi uruchomił też telewizję internetową „Bez pardonu”. Przeprowadził tam wiele wywiadów ze znanymi przedstawicielami współczesnego świata mediów, min. z Kubą Wojewódzkim, Janiną Paradowską czy Rafałem Ziemkiewiczem.

Pod koniec studiów rozpoczął współpracę z krakowskim ośrodkiem TVP. Tam też stworzył swój pierwszy profesjonalny reportaż – „Strach”. Następnie jego losy zawodowe związały się z redakcją czasopisma „Kontrapunkt”. Jednocześnie uczestniczył przy produkcji programu motoryzacyjnego „Speed”, w roli reportera i operatora. Tam też zdobywał doświadczenie w pracy dziennikarza motoryzacyjnego. Przygoda ta, nabierając tępa, stała się ostatecznie największą pasją, która trwa po dziś dzień.

Reportaże Bożydara Pająka to głęboko poruszające relacje, dotyczące trudnych i bolesnych tematów współczesności. Opowiadał m.in. o losach Polaków na Wschodzie (również tych  mieszkających w strefie wojny w Ukrainie), o sytuacji przybyszów z Syrii w obozach dla uchodźców, czy o pomaganiu Syryjczykom, uwięzionym w oblężonych miastach. Reportaże Bożydara Pająka nie mają na celu wyłącznie prezentację ludzkich dramatów, ale przede wszystkim aktywizację widzów do udzielania realnej pomocy.

Swoją przygodę z reportażem realizował współpracując z magazynami reporterskimi TVP – najpierw z „Reporterem Polskim”, później „Obserwatorem” i „Magazynem Ekspresu Reporterów”. Od 2013 roku prowadzi firmę Very Nice Media zajmującą się realizacją filmową i telewizyjną. W 2017 roku uruchomił też swój startup reportażowy w Internecie – REPOspolita.tv, próbując „przenieść” reportaż w przestrzeń sieci.


  • twitter
  • facebook
  • youtube
  • snapchat
  • instagram