31.01- wernisaż „Dotknij designu”

Dotknij designu / Projekty dla osób niewidomych
Wystawa zbiorowa studentów Wzornictwa UP Kraków

Galeria Wydziału Sztuki UP,
Ul. Mazowiecka 43, Kraków
31.01.- 22.02.2019
wernisaż 31.01.2019 we czwartek o godz. 17.00

Zapraszamy na niezwykłą wystawę, na której wszystkiego można, a nawet trzeba dotykać. „Dotknij designu” to prezentacja projektów zrealizowanych przez studentów Wzornictwa UP z myślą osobach z niepełnosprawnością wzroku w latach 2012 – 2018. Pierwsze projekty dla osób niewidomych i słabowidzących powstały na Wzornictwie na zajęciach z projektowania prospołecznego dzięki współpracy z Muzeum Collegium Maius UJ, gdzie prezentowane były cyklicznie podczas wydarzenia „Dotknij kultury”. Kolejne lata współpracy zaowocowały wieloma ciekawymi, często eksperymentalnymi realizacjami, przeznaczonymi do dotykania, słuchania, a nawet wąchania. Wszystkie prace miały za zadanie ułatwić poznawanie zbiorów Muzeum Collegium Maius osobom z niepełnosprawnością wzroku. W roku 2017 Wzornictwo rozpoczęło współpracę z MOCAK-iem w ramach programu Sztuka pod ręką. W dwóch cyklach tego programu studenci, a zwłaszcza członkowie koła naukowego Wzornictwa PROTOTYP opracowali autorskie, oryginalne projekty będące dotykowymi przedstawieniami dzieł sztuki z kolekcji MOCAK-u. To nieoczywiste zadanie przetworzenia dzieła wizualnego na obiekt dotykowy utrudniał również niematerialny charakter niektórych dzieł, jak na przykład performance Oskara Dawickiego „Drzewo wiadomości”. Autorzy projektów podjęli próbę ujęcia dzieł sztuki w formie dotykowej na wiele różnych sposobów, niektóre projekty są swoistym rozwinięciem, inne uproszczeniem lub autorską interpretacją. W ramach wystawy prezentujemy również projekt licencjackiej pracy dyplomowej, dotykowej mapy. Zapraszamy do oglądania i dotykania, a także do dotykania z zamkniętymi oczami.

Kuratorzy: Malwina Antoniszczak, Joanna Krokosz, Marcin Nowak